6 dôvodov, prečo je originál prírodný kameň lepší ako umelé napodobeniny

Oceníte viac originálnu alebo fejkovú kabelku? Odpoveď poznáme.  Rovnako je to aj s bývaním a zariaďovaním domácnosti.

 

 

V poslednej dobe pozorujem prudký nárast umelín a napodobenín prírodných materiálov. Či už prechádzam predajne, čítam časopisy o bývaní alebo navštevujem svojich známych. A nestačím sa čudovať. Ak si totiž porovnáme cenu, úžitkové vlastnosti a kvalitu umelých verzus prírodných materiálov, jasným víťazom je príroda. Napriek tomu, kde sa pozriem, vidím umelé materiály. Rozumel by som tomu, ak by išlo o ekonomický motív *.  Lenže pri nadštandardných projektoch aj ten chýba. Dovoľte mi teda uviesť veci na pravú mieru. Nech sa páči 6 dôvodov, prečo je prírodný kameň travertín lepší ako umeliny:

  1. Originalita

Každý kus travertínového obkladu je originálny produkt prírody. Líši sa farbou, žilami iných hornín a pórmi, ktoré mu dávajú „punc jedinečnosti“. Každý kus umelej napodobeniny je produktom čínskej fabriky. Je pravdepodobné, že rovnaký gýč nájdete v tisíckach/miliónoch iných domácností a teda zapadnete do šedého priemeru.

  1. Nadčasovosť

Z toho pramení aj nadčasový trend vkusu. Travertín ako prírodný materiál uchováva hodnotu vašich obkladov alebo dlažieb. Nemusíte sa tak obávať, či bude nasledujúci rok in zelená, žltá alebo ružová. Už od čias antiky to rozumní majitelia domácností riešia kombináciou nadčasovosti a trendovosti: používajú travertínové obklady, dlažby alebo terasy a zvyšok domácnosti dopĺňajú interiérovými alebo exteriérovými prvkami podľa aktuálnych módnych trendov.

  1. Cena 

Travertínový obklad a dlažba stoja v priemere okolo 60 – 80 eur/m2. V cene tak získavate originálny materiál, ktorý je prakticky bezúdržbový. Nemusíte sa obávať jeho prasknutia ako napríklad pri keramickej dlažbe alebo umelých materiáloch. A hlavne – nemusíte sa obávať strápnenia pred návštevou, ktorá si urobí úsudok letmým pohľadom alebo dotykom. Navyše a to je na tom celom najvtipnejšie, ceny akože “lepších značkových umelých španielskych či talianskych napodobenín” sú rovnaké, dokonca i vyššie ako ceny prírodného kameňa v našej predajni.

  1. Pohodlie, komfort a luxus

Travertín je nielen estetický symbol vkusu a nadčasovosti, ale je aj úžasne praktický a prináša značný komfort. Vďaka miernej pórovitosti a výraznej akumulačnej schopnosti sa napríklad na travertíne nedá šmyknúť a ani popáliť. A to až do teploty 45 stupňov Celzia na priamom slnku. Preto má napríklad takmer každá vila v Austrálii či na Floride terasy a obklady okolo bazénu z travertínu. Travertínové obklady a dlažby môžete nájsť aj v tých najlepších wellnes centrách na svete, aj na Slovensku. Na travertíne sa tiež neusadzuje vodný kameň a veľmi jednoducho sa čistí.

  1. Podlahové kúrenie

Po travertíne môžete chodiť bosí nielen v lete, ale aj v zime. Travertín je lepším vodičom tepla ako keramická dlažba alebo drevo. Je preto ideálnou voľbou dlažby pri podlahovom vykurovaní. Zároveň je homogénnejší ako napríklad gressová dlažba, ktorá je síce tvrdá, ale zároveň krehká a môžu na nej vznikať praskliny.

  1. Zdravie

Travertín je zároveň paropriepustný, vďaka čomu môže váš dom dýchať a nevznikajú tak zdraviu škodlivé plesne ako napríklad pri štandardnej dlažbe, či umelých obkladoch.

Preferujete prírodné materiály? Pozrite si všetkých 10 výhod travertínugalériu viac ako 100 realizácií z travertínu alebo nás ideálne navštívte v  Showroome  Travertínu na Bancíkovej 1/A v Bratislave. Ideálne je vopred si dohodnúť osobné stretnutie na tel. čísle: 0910 123 945

 

Príjemné vyberanie priatelia.

Vlado Jakáb        

* pri ekonomickej výhodnosti mám na mysli nadštandardné projekty, kde je na dlažby a obklady počítané so sumou okolo 70€/m2. Samozrejme pri bežných nehnuteľnostiach, kde sa kalkuluje s rozpočtom okolo 15€/m2 je umelá dlažba jedinou a logickou možnosťou čo je v poriadku.

Galéria