Aká dlažba okolo bazéna je najlepšia a koľko stojí?

Pri výbere dlažby okolo bazéna nerobte kompromisy

Nič nedokáže pokaziť letnú idylku viac ako nešťastný úraz. Popálené chodidlo, modrina či v najhoršom prípade zlomená noha či otras mozgu.  To sú najčastejšie úrazy, ktoré sa stávajú pri bazéne ak sa v jeho okolí zvolí nevhodný materiál, ktorý je šmykľavý, prípadne je tmavý a počas letných dní sa mimoriadne rozpáli.  Voda, ktoré je všade okolo bazéna, má na svedomí množstvo modrín, odrenín, či zlomenín. A nemusíte byť ani šantiacim dieťaťom. Stačí okamih – jeden neopatrný pohyb a nešťastie je na svete. Špeciálne vtedy, ak ste robili kompromisy pri výbere dlažby.

Dlažba z prírodného kameňa travertín – nádherná a praktická zároveň

Dlažbu okolo bazéna je teda vhodné vybrať nielen podľa designu, ale aj podľa praktických vlastností. Existuje však taká dlažba, ktorá by vyníkajúco vyzerala a zároveň mala aj praktické vlastnosti? Áno existuje – krása a praktickosť môžu ísť ruka v ruke vďaka prírode. Prečítajte si vlastnosti exteriérovej dlažby z prírodného kameňa travertín a rozhodnite sa sami.

Na dlažbe z travertínu sa nešmyknete

Vďaka miernej pórovitosti, ktorou je travertín výnimočný je dlažba z travertínu protišmyková. To oceníte najmä ak máte menšie neopatrné deti alebo žijete vo viacgeneračnej domácnosti spolu s rodičmi.

Vďaka tejto vlastnosti je travertín vhodný na použitie ako dlažba okolo bazéna, dlažba v kúpelni či vo wellness centre kde je vždy množstvo vody a riziko pošmyknutia najvyššie. Travertín je samozrejme mrazuvzdorný a teda použiteľný ako exteriérová dlažba, ktorá odolá poveternostným vplyvom v lete aj v zime.

Dlažba z travertínu vás nepopáli ani pri letných horúčavách

Už aj na Slovensku sú letné teploty okolo 35 stupňou celzia bežné a budú len stúpať. Ak sa pri tejto teplote pozabudnete a stupíte na tmavé podlahy bosým chodidlom Vy, či Vaše dieťa (ktoré namiesto toho aby utieklo bude na dlažbe stáť a plakať) veľmi nepríjemne sa popálite. Ak sa rozhodnete pre travertín a necháte realizáciu pokládky na nás, môžete sa spoľahnúť, že sa na dlažbe z travertínu nepopálite. Práve akumulačná schopnosť travertínu a možnosť po ňom chodiť bosým chodidlom aj v najvyšších horúčavách je okrem životnosti a minimálnej údržby hlavným tromfom travertínu v porovnaní s inými materiálmi.

Dlažba z travertínu večer vyžaruje príjemné teplo

Schopnosť správne „položeného travertínu“ cez deň akumulovať teplo a nepopáliť vás má ďalšiu výhodu. Cez deň naakumulované teplo sa večer keď sa schladí z travertínovej dlažby príjemne uvoľňuje a zohreje Vám chodidlá pri grilovačke s priateľmi či pri posedení na terase s pohárikom vínka.

Nenáročná údržba

Na „ošetrenom travertíne“ (pod ošetrením rozumieme nanesenie vrstvy impregnácie, ktorá odpudzuje vodu a iné tekutiny, odolá napr. červenému vínu na 48 hodín) sa neusadzuje vodný kameň, nedrží sa na ňom prach ako na iných povrchoch.Pre údržbu dlažieb v exteriéri na terasy, príjazdové cesty či dlažby okolo bazénov postačia vysokotlakové čističe. Vrstvu impregnácie stačí obnoviť raz za 7 rokov.

Najlepšia životnosť a farebná stálosť

Travertín je prírodný kameň, ktorý vznikol približne pred 1,5 miliónmi rokov. Jeho životnosť je teda po správnej pokládke a realizácií impregnácie prakticky neobmedzená. Správne ošetrený a položený kameň bude slúžiť mnohým generáciám.

Práve obmedzená životnosť, vyžadujúca pravidelná každoročná údržba a menšia farebná stálosť sú dôvody, prečo sa väčšina zaneprázdnených klientov rozhoduje pre exteriérové dlažby z travertínu namiesto aj keď nádherného ale „údržbu vyžadujúceho“ dreva či rôznych mixov dreva a umeliny. Preto ak si chcete terasu užívať, namiesto toho aby ste boli či už Vy alebo Vami zvolená firma jej otrokom – rozhodnite sa pre istotu v podobe prírodného kameňa.

Nádherný design s možnosťou personalizácie podľa vašich predstáv

Čo by to bolo za dlažbu okolo bazéna ak by bola praktická, nešmykli by ste sa na nej, vydržali by storočia no bola by škaredá – nepáčila by sa vám. Na mieste ako je terasa, či dlažba okolo bazénu, kde v lete trávime najviac času – by ste to možno riskli a radšej zvolili aj keď menej praktickú – ale oku lahodiacu alternatívu. V prípade travertínu, však tento kompromis robiť nemusíte – práve naopak. Travertín čo sa týka dizajnu hrá tú najvyššiu ligu – okrem toho že ide o prírodný materiál s príbehom a každý jeden kus dlažby je jedinečný originál, je zároveň oku lahodiaci a nadčasový. Aj keď najviac obľúbený je „svetlý“ travertín ivory light, niektorí klienti preferujú šedý, žltý či strieborný travertín. Taktiež máte k dispozícii aj rôzne možnosti upravenia povrchu či hrán. Rôžne možnosti formátu dlažieb. Niektorí klienti preferujú rovnaké formáty, iní zase tzv „skladačky“ z rôznych formátov. Tú ideálnu kombináciu si u nás za 14 rokov, čo sa na travertín špecializujeme vybrali aj tí najnáročnejší klienti.

Travertín má férovú cenu zodpovedajúcu hodnote

Silnou stránkou travertínových dlažieb je hlavne ich komplexnosť. Disponujú originálnou kombináciou vlastností, ktorými nedisponuje žiadny iný materiál. Ide o prírodný materiál, s minimálnou údržbou, maximálnou životnosťou. Každý jeden kus travertínovej dlažby je originál. Je možné ho použiť pod podlahové kúrenie ale aj ako dlažbu na terasu, kde sa nemusíte báť že si popálite chodidlo či sa pošmyknete.

Cena travertínovej dlažby a obkladov sa začína na cene 40€/m2 pri najnižšej kvalite, ktorej použitie ale veľmi neodporúčame, resp. je vhodná len do niektorých projektov. Taktiež s týmto materiálom ani nerealizujeme pokládky. Realizácie, ktoré vidíte v časti realizácie sú realizované prvou triedou a táto dlažba stojí v rozmedzí 65 – 80€/m2 s DPH. Samozrejme, ide o vyššiu cenu, no za ňu získavate tú najlepšiu kombináciu vyššie uvedených vlastností,

Buďte nároční

Ak si teda vyberáte dlažbu okolo bazéna, nerobte kompromisy a buďte nároční. Bazén je jedným z kľúčových prvkov exteriéru vášho domu. Miestom relaxu, oddychu a stretávania sa s rodinou a priateľmi. Mal by pôsobiť esteticky a zároveň byť praktický. Práve dlažby z prírodného kameňa travertín tieto nároky spĺňajú dokonale.

Ďalší krok

O tom ako najlepšie využiť travertín v exteriéri alebo interiéri vášho domu sa s vami radi porozprávame osobne v našom novom showroome na Muchovom námestí 4 v Bratislave. Viac ako dve stovky inšpirácií v podobe nami zrealizovaných projektov nájdete u nás na webstránke: 200 inšpirácií z travertínu. Sme malá rodinná firma s obmedzenou kapacitou, teda ak plánujete zrealizovať váš projekt ešte pred letom 2019, je na vyžiadanie si cenovej ponuky naozaj najvyšší čas.

Kontaktná osoba p. Jakáb – Tel. číslo:  0910 123 945

 

Inšpirácia a niekoľko nami realizovaných dlažieb okolo bazénov v sezóne 2018

Galéria