Dlažby z prírodného kameňa travertín a prečo ich použiť na terasu

Dlažby z prírodného kameňa travertín sú zaujímavé svojou štruktúrou, nadčasovým designom ale i mnohými praktickými vlastnosťami. Sú takmer bezúdržbové, majú neobmedzenú životnosť a sú pochôdzne bosou nohou aj pri najvyšších teplotách. V našom článku nájdete ďalšie výhody travertínu a fotografie niektorých projektov našej firmy TRAVERT. Celkovo ich v časti referencie z travertínu nájdete viac ako 200. 

Vybrať  ideálnu dlažbu na terasu či dlažbu okolo bazéna nie je jednoduché. Na výber máte je množstvo materiálov a ich rôznych opracovaní. Ak sa pohybujete v cenovej hladine okolo 70 Eur/m2, nakoniec pravdepodobne skončíte a budete vyberať z materiálov: prírodný kameň, drevo a rôzne umelé napodobeniny dreva. Tu je 10 dôvodov prečo si vybrať práve prírodný kameň travertín z nášho portfólia.

1. Travertín je produkt prírody – prírodný kameň

Aj keď dnes gressové dlažby majú čoraz zaujímavejšie štruktúry a “kopírujú prírodné materiály vernejšie ako tomu bolo v minulosti, originál je len jeden. Gress či keramika vždy bude len umelo vytvorený produkt bez príbehu. Naopak originál – dlažba z prírodného kameňa má svoj príbeh, každý jeden kus sa mierne líši odtieňom, žilami hornín a pórmi, ktoré mu dodávajú punc jedinečnosti.

2. Prírodný kameň má nadštandardnú životnosť

Každý vie, že životnosť prírodného kameňa je vyníkajúca a hlavne rokmi overená. Používal sa už v starobylom Ríme a používa aj dnes. Aj keď predajcovia niektorých nových materiálov udávajú teoretickú životnosť 15 -20 rokov, nikdy nebola otestovaná v praxi. Mnohé materiály v minulosti deklarovali teoretickú životnosť, no v praxi zlyhali. Naopak travertín ako aj iné prírodné kamene tu boli, sú a budú milióny rokov a sú, čo sa týka životnosti, istou voľbou a nič Vás a ani investora neprekvapí.

3. Travertínová dlažba vyžaduje minimálnu údržbu

Každého investora samozrejme zaujíma nielen design a životnosť dlažby, ale aj údržba. Travertínová dlažba je tak v interiéri ako aj v exteriéri stála a bezúdržbová.  Nevyžaduje si každoročné pretieranie alebo olejovanie ako napríklad drevené terasy. Výberom tohto materiálu predídete problémom s vyťahovaním  farby slnkom, ktoré majú aj umelé terasy z PWC kompozitov.

4. Nadčasovosť travertínu

Nadčasovosť travertínu je niečo, čím sa prírodným materiálom nič nevyrovná. Príroda nepodlieha módnym trendom, ako boli napríklad červené, žlté alebo zelené dlaždice v deväťdesiatych rokoch. Aj tie boli vtedy trendy a dnes sa každý, ľudovo povedané, chytá za hlavu, keď ich vidí. Rozhľadení investori a architekti preto radšej volia ako základ priestoru nadčasové materiály, ktoré aktuálnym módnym trendom nepodliehajú, ale boli, sú a budú krásne vždy.

5. V cenovej kategórii okolo 70 Eur/m2 je travertín najlepšou voľbou

Travertínové dlažby, na predaj a pokládku ktorých sa naša firma TRAVERT špecializuje, sa pohybujú v v prvej triede v cenovom rozmedzí 65 – 80 Eur/m2. Za túto cenu získate originálny prírodný kameň s nádherným nadčasovým designom, vynikajúcou životnosťou a minimálnou údržbou. Vo veľmi podobných cenách sa pohybujú aj kvalitné umelé napodobeniny, prípadne materiály, ktoré si vyžadujú násobne vyššiu údržbu a majú niekoľkonásobne nižšiu životnosť. Travertín teda vyniká vo všetkých oblastiach a preto, ak vám to rozpočet investora dovolí,  je najoptimálnejšou voľbou zo všetkých materiálov.

6. Exteriérová dlažba z travertínu je pochôdzna bosou nohou aj pri 40 stupňoch

Prečo volia architekti luxusných rezidencií v Melbourne, Sydney, či na Floride ako dlažbu na terasu travertín? V týchto destináciách teploty prekračujú 40 stupňov už desiatky rokov a tak v týchto luxusných rezidenciách volia materiál, ktorý má praktické využitie i pri obrovských horúčavách. Vďaka akumulačnej schopnosti travertínu nalepeného na kvalitný betónový podklad totiž môže investor na takúto dlažbu stúpiť bosou nohou aj pri teplotách vyšších ako 45 stupňov a nepopáli sa. Večer, keď sa ochladí a investor bude grilovať s priateľmi bude z travertínovej podlahy naopak sálať príjemné teplo.

7. Naimpregnovaný travertín nevsakuje tekutiny

Travertín je samozrejme nasiakavý materiál, preto sa po pokládke celoplošne impregnuje. Po jednorazovej impregnácií nevsakuje vodu, víno ani iné tekutiny. Preto sa bez obáv používa aj vo vlhkom prostredí ako sú práve dlažby okolo bazénov alebo dlažby v kúpeľni či sprche.

8. Personalizovať sa dá Bentley ale aj dlažba z travertínu

Travertín má svoju typickú štruktúru ale aj miernu pórovitosť. Tá je praktická a zabezpečuje jeho minimálnu šmykľavosť. Zároveň je možné tento pórovitý povrch materiálu vyplniť priesvitnými ale aj farebnými epoxidmi. Zároveň si investor môže okrem rôznej farebnosti výplne zvoliť aj rôzne odtiene špárovacej hmoty ako aj formy opracovania povrchu a hrán. Kombináciou individuálnej výplne, rozmerov, opracovaní povrchu a hrán má investor na výber zo stoviek možností a určite si vyberie aj ten najnáročnejší klient.

9. TRAVERT s.r.o. – špecialista výhradne na jediný druh kameňa – travertín

Predajcov dlažieb a obkladov sú na našom malom Slovensku stovky, predajcov rôznych druhov prírodného kameňa sú desiatky. Firma TRAVERT s.r.o. je však jediná v celej Slovenskej republike, ktorá sa špecializuje výhradne na predaj a pokládku jediného druhu prírodného kameňa travertínu. Túto špecializáciu dokazuje najširší výber travertínových opracovaní a farebností a najväčšie skúsenosti s pokládkou tohto nádherného prírodného kameňa. Toto tvrdenie dokazuje aj webstránka www.travert.sk, kde v časti realizácie z travertínu nájdete fotografie z viac ako 200 projektov, ktoré sme realizovali po celej Slovenskej republike. Vzhľadom k cene tohto materiálu sú samozrejme našimi štandardnými klientmi úspešní podnikatelia, športovci či umelci, čo vidieť aj z fotografií realizovaných projektov.

10. Showroom travertínu – osobné stretnutie s Vladimírom Jakábom

V prípade záujmu som vám k dispozícii na konzultáciu. Rád s vami odkonzultujem ponuku materiálov, možnosti realizácie. Taktiež máme k dispozícii v showroome k nahliadnutiu ďalšie voľne nepublikovateľné projekty a odporúčania od kolegov – architektov. Všetky fotografie použité v článku sú realizácie spoločnosti TRAVERT s.r.o.. Všetky potrebné informácie a 200 ďalších realizácií nájdete na webstránke www.travert.sk

Galéria