Prírodný kameň má najlepší pomer hodnoty a ceny

Je prírodný kameň travertín lacný alebo drahý? Záleží od uhlu pohľadu, ktorý použijeme a či sa pozeráme len na cenu alebo na hodnotu, ktorú dostaneme. Ak sa pozrieme len na cenovku, tak určite patrí k tým drahším materiálom. Ak sa však pozrieme na pomer ceny a hodnoty, ktorú za ňu dostanete ide jednoznačne o jednu z najlepších investícii. 

Prírodný kameň – status vkusu a úrovne

Takmer každý človek, s ktorým sa rozprávam o bývaní, považuje prírodný kameň v domácnosti za znak úrovne, vkusu a nadčasovosti.  Toto PR má prírodný kameň zvládnuté dokonale. Napríklad travertín v dome bol už v časoch antiky symbolom spoločenského statusu. Rovnako to bolo aj v období renesancie, či na začiatku 20. storočia. Je tomu tak dnes a bude tomu tak aj zajtra. Travertín je skrátka prvkom luxusu, nadčasovosti a spoločenského statusu majiteľa.

Rozdiel medzi travertínom a mramorom

Podobne ako mramor, ktorý však na môj vkus pôsobí trošku chladne a formálne. S obľubou klientom vravím, ak idete stavať vstupnú halu hotela – vyberte si mramor. Ak idete stavať rodinný dom či vilu, vyberte si travertín – je teplejší, prírodnejší a viac dýcha teplom domova. Každý jeden kus je originálny – líši sa farbou, žilami iných hornín a pórmi, ktoré mu dávajú punc jedinečnosti. Ak hovorím za seba, tá „vrodená“ originalita travertínu ho jednoducho robí krajším. Ale nie drahším.

Najlepší pomer ceny a hodnoty má práve prírodný kameň

Cena travertínovej dlažby a obkladu sa v priemere pohybuje na úrovni 60 – 80 eur/m2. Je to cena za originálny materiál, ktorý je prakticky bezúdržbový. Travertín vám len tak nepraskne, ako sa to napríklad stáva pri keramickej dlažbe alebo umelých materiáloch. A určite sa nemusíte obávať strápnenia pred návštevou, ktorá si urobí úsudok letmým pohľadom alebo dotykom. Navyše, ceny niektorých umelých napodobenín alebo gressovej dlažby sú porovnateľné s cenou originálne travertínu. To ma mimoriadne teší a utvrdzuje v tom,  že naši klienti dostanú ten najlepší pomer cena/výkon na trhu.

Gressové napodobeniny stoja podobne ako originál

Zároveň však obdivujem i predajcov “luxusných napodobenín” prírodného kameňa. Predať za 55 eur / m2 umelej napodobeniny, keď za 70 eur môže mať klient originál s úplne iným príbehom, životnosťou a hodnotou je podľa mňa umenie predajcu, alebo neznalosť možností kupujúceho. Travertín si nemôže dovoliť každý – súhlasím. V tom je jeho výnimočnosť, ktorá dokáže prezentovať status majiteľa, skrášliť a uchovať hodnotu vašej nehnuteľnosti. Ak si však môžete dovoliť investovať 55 eur +/ m2 – nekupujte umeliny.

Travertín a celebrity

Ak sa rozhodnete pre dlažbu z travertínovej dlažby alebo travertínovú kúpeľňu, môžete si byť istý, že nikto iný na svete nebude mať presne takú istú kúpeľňu ako vy. Kráse travertínu však podľahli mnohé celebrity napríklad speváčka Beoyncé, oskarová herečka z filmu Milion Dollar Baby Hillary Swank, speváčka Pink, či mnohí ďalší umelci, športovci a manažéri. Tí všetci si môžu dovoliť akýkoľvek materiál dokonca aj predražené extrémy s cenovkami 300 – 500€ /m2 – volia však travertín.

Praktické vlastnosti travertínu

Travertín ako dlažba okolo bazénov či dlažba na terasu je nielen stávka na estetickú istotu, ale má aj praktické výhody. Na travertíne sa totiž nepošmyknete, ani si nepopálite nohu. A to až do teploty 40 stupňov celzia na priamom slnku. To je i dôvod, prečo viac ako 70% skutočných víl na Floride má dlažby z travertínu, prípadne z kombinácie travertínu exotického dreva.

Užitočné odkazy:

10 dôvodov prečo si vybrať prírodný kameň travertín 

200 nádherných realizácií z travertínu, ktoré vás inšpirujú a utvrdia, že travertín je tá správna voľba

 

Vlado Jakáb,

konateľ TRAVERT s.r.o.

Máte otázky – ozvite sa mi a rád vám ukažem rôžne možnosti opracovania, farebnosti a pripravím férovú cenovú ponuku.

Galéria